Głowice termostatyczne - jak ustawiać

Moi klienci często pytają mnie "Jak ustawić głowicę termostatyczną zainstalowaną na grzejniku?" 

Odpowiedź na to pozornie proste pytanie, brzmi, " bynajmniej nie na piątkę! "

Żeby na nie odpowiedzieć musimy zadać sobie trud, aby zrozumieć ideę działania głowicy termostatycznej - każda głowica ma wbudowany wewnątrz lub wyniesiony na zewnątrz czujnik temperatury, który reaguje na zmiany temperatury powietrza. Te z kolei powodują zmiany objętości cieczy lub gazu znajdującego się wewnąrz, a zmiana ta w połączeniu z nastawą - zazwyczaj od 1-5 lub od 0-6 powoduje regulację temperatury powietrza w pomieszczeniu poprzez wciskanie lub popuszczanie trzpienia zaworu termostatycznego w grzejniku. Wciśnięty trzpień powoduje brak przepływu wody przez grzejnik. Trzpień zwolniony otwiera ponownie przepływ 

Mogę śmiało pokusić się o stwierdzenie, że wszystkie głowice termostatyczne dostępne na naszym rynku przy nastawie równej 3 będą utrzymywały temperaturę powietrza w pomieszczeniu na poziomie 20'C. W zależności od klasy głowicy dokładność regulacji może wahać się +-0,2-1,0'C. Niemniej jednak takie rozwiązanie w większości domów jest wystarczające, aby utrzymać komfort termiczny i zminimalizować straty związane z przegrzewaniem pomieszczeń i niedogrzewaniem innych.

Warunkami prawidłowego dziłania regulacji za pomocą głowic termostatycznych są:

  • poprawne wykonanie instalacji grzewczej
  • poprawny dobór grzejników
  • odpowiednia regulacja temperatury wody grzewczej
  • prawidłowe nastawy wstępne zaworów grzejnikowych
  • odpowiednie nastawy na regulatorze pokojowym

Powyższe zagadnienia nie są tematem tego wpisu, ale poruszymy je już niebawem. 

Odpowiadając na pytanie postawione na początku - głowice termosatyczne powinniśmy nastawiać tak, aby temperatura uzyskiwana w pomieszczeniu odpowiadała naszym potrzebom. Każdy producent podaje na opakowaniu lub w dokumentacji głowicy jakiej temperaturze powietrza odpowiadają poszczególne nastawy. Warto z nich skorzystać lub empirycznie sprawdzić, która z nich najbardziej odpowiada naszym potrzebom.

 

Na koniec trzy proste rady dla wszystkich, którzy posiadają głowice termostatyczne:

  • Poza sezonem grzewczym głowice warto ustawić na wartość maksymalną, aby zabezpieczyć wkładkę zaworu temostatycznego przed zastaniem spowodowanym długotrwałym wciśnięciem trzpienia
  • Głowica powinna ściśle przylegać do korpusu zaworu grzejnika, po odkręceniu na maksymalną nastawę nie powinna się ruszać. Dokręcać głowicę wolno tylko na maksymalnej nastawie.
  • Rozkręcenie wszystkich głowic termostatycznych na maksymalną wartość jest równoważne z ich zdjęciem z grzejników - głowice w takiej pozycji zazwyczaj zamkną przepływ przez grzejnik dopiero przy około 26-28'C w pomieszczeniu.

Powrót do listy artykułów

Strona używa plików cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.