Spotkanie 100 (Najlepszych)

Bartosz Kołodziejczak - Szef Serwisu

Okres wiosny i lata to dobry czas w branży HVAC na podsumowanie minionego roku, a także na przedstawienie planów oraz celów firmy na przyszłość. Mieliśmy zaszczyt wziąć udział w prestiżowym spotkaniu zorganizowany przez firmę Viessmann pod nazwą "Spotkanie 100", które w tym roku odbyło się  13 czerwca w Otwocku. Spotkanie miało charakter konferencji podzielonej na trzy prelekcje.

Z pierwszej z nich, prowadzonej przez Prezesa Viessmann Sp. z o.o. p. Sebastiana Walerysiaka dowiedzieliśmy się między innymi o wynikach sprzedażowych roku ubiegłego, ich strukturze, profilu i oczekiwaniach współczesnego klienta, przewadze konkurencyjnej marki Viessmann, ale także o zmieniających się trendach w podejściu klienta do zakupów. Dowiedzieliśmy się nieco więcej na temat nowej platformy regulatorów kotłów E3, którą producent po raz pierwszy pokazał na tegorocznych targach ISH we Frankfurcie nad Menem (11-15.03.2019). Nie zabrakło również informacji o nowinkach technicznych, za pomocą których firma Viessmann zamierza jeszcze aktywniej włączyć się do walki ze smogiem - pojawi się czujnik jakości powietrza oraz nowe możliwości integracji urządzeń producenta ze sprzętem domowym oraz automatyką budynkową firm trzecich. Oczywiście wszystkie te rozwiązania mają na celu nie tylko poprawę komfortu ludzi, ale również ochronę klimatu przez lepsze wykorzystanie energii.

Pan Prezes poruszył również temat kapitału ludzkiego, a w nim szczególnie skupił się na oczekiwaniach oraz motywacji młodej kardy z pokolenia Y oraz Z, która niewątpliwie niebawem będzie sporym odsetkiem nie tylko kadry firmy Viessmann, lecz także wielu firm partnerskich takich jak Elmar. 

W czasie przerwy można było poświęcić czas na przyjrzenie się nowym urządzeniom producenta - kotłom gazowym oraz pompom ciepła z regulatorami platformy E3. 

Kolejna prelekcja poświęcona była tematom, które dopiero w ostatnich latach nabierają olbrzymiego znaczenia i rozgłosu - są nimi zrównoważony rozwój oraz globalne ocieplenie. Dowiedzieliśmy się jakie są trendy w energetyce europejskiej oraz jak blado na tym tle wygląda Polska, która swą energetykę opiera głownie na węglu, a ponad 3,5 miliona gospodarstw domowych ogrzewanych jest czarnym złotem. W dalszej części zapoznaliśmy się z najnowszymi rozwiązaniami firmy w zakresie innowacyjnych, inteligentynych budynków, a także o innych sposobach na ograniczenie emisji CO2 - np. poprzez hodowlę warzyw w laboratoriach. Ostatnią część drugiej prelekcji stanowiło omówienie rynku techniki grzewczej w Polsce w którym zabraknąć nie mogło danych o sprzedaży pomp ciepła dla budownictwa mieszkaniowego, a także o prognozach sprzedaży na kolejne lata. Według danych przedstawionych przez producenta w 2030 roku prognozuje się około 863 000 sztuk pracujących pomp ciepła w Polsce - dla porównania w 2018 roku na polskim rynku sprzedano łącznie 31 tysięcy pomp ciepła i był to jak narazie najlepszy wynik w historii tej technologii w naszym kraju.

Trzecia część poświęcona była zmianom na rynku energetycznym. Omawiane były nowe możliwości skojarzonej produkcji prądu z zastosowaniem źródeł sterowalnych (jak elektrownie tradycyjne) oraz niesterowalnych (jak fotowoltaika). Producent aktywnie uczestniczy w poszukiwaniu nowych możliwości, które rozwiążą w przyszłości wiele problemów, z którymi dziś boryka się rynek energetyczny. Sporą część prelekcji poświęcono tematyce skojarzenia pomp ciepła z instalacjami fotowoltaicznymi. Dowiedzieliśmy się jaki jest przeciętny profil wykorzystania energii z instalacji fotowoltaicznej na potrzeby własne oraz możliwości jej zagospodarowania z użyciem pompy ciepła pracującej w trybie Smart-grid. Przy tej okazji omówiono również nowe rozwiązanie zastosowane w jednostce Vitocal 333-G oparte na sprężarce sterowanej inwerterem - cel oczywiście jest jeden - zminimalizowanie zużycia energii elektrycznej poprzez bardziej elastyczną pracę sprężarki i lepsze dopasowanie energetyczne do potrzeb budynku. Sporo uwagi poświęcono również tzw. klastrom energetycznym (tzw. blockchain), które otwierają zupełnie nowe możliwości przed użytkownikami zmonopolizowanego w Polsce rynku energetycznego - zarówno w kwestii energii elektrycznej, jak i gazu czy energii cieplnej. 

Przez ponad 100 lat firma Viessmann wyznacza standardy w szeroko pojętej branży grzewczej, która już od pewnego czasu mocno zazębia się z branżą energetyczną. Cieszymy się, że mogliśmy poszerzyć swoje horyzonty oraz poznać kierunek, w którym zarząd firmy będzie konsekwentnie zmierzać. Ogranizatorzy zadbali również o to, aby partnerzy mieli czas na lepsze poznanie siebie nawzajem oraz zintegrowanie w tak ciekawym i elitarnym gronie - czas wieczorny uświetnił stand up Kacpra Rucińskiego, a towarzystwa dotrzymywała nam wicemistrzyni Świata w biathlonie Weronika Nowakowska.

Powrót do listy artykułów

Strona używa plików cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.